Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piercing w spadku po jaskiniowcach

17 kwietnia 2020 | Rzecz o historii

Krzysztof Kowalski Moda na piercing zatacza coraz szersze kręgi. Kolczyk w przegrodzie nosowej zyskuje na popularności wśród gwiazd Hollywood, dodaje – podobno – zadziorności, oryginalności i charakteru. Celebryci, m.in. jak Lady Gaga, Rihanna czy Katy Perry, poddają się temu trendowi.

Słowo „piercing" powstało z angielskiego „pierce" – przebijać, przedziurawiać, przewiercać, wbijać się w coś, utkwić w czymś, wniknąć w coś. W polskiej edycji „Encyklopedii powszechnej" Larousse'a, we wkładce „Nowe słowa" autorstwa prof. Jerzego Bralczyka, znajduje się następująca definicja: „Piercing. Przekłuwanie różnych części ciała i umieszczanie w przekłutych miejscach kolczyków, a także innych rodzajów ozdób (...) Trochę nasuwa słuszne myśli o intymnym charakterze zabiegu. (...) Sam zabieg jest kontrowersyjny bardziej niż tatuaż – ale też bez tego nie byłby tak atrakcyjny". W istocie, przejawy piercingu to także metalowe kulki i kółeczka w języku, policzkach, wargach, brwiach, pępku, sutkach, między piersiami oraz – „excusez le mot" – w clitoris i penisie.

Ponieważ we współczesnym cywilizowanym świecie zjawisko to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11636

Wydanie: 11636

Spis treści

Reklama

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament